У Тульчинському районі між селами Нестерварка та Крищинці посеред поля знаходяться залишки фортеці великого полководця Олександра Суворова
Коли його штаб був у Тульчині наприкінці XVIII століття, потрібно було десь тренувати солдат брати штурмом фортеці супротивника. Тому й була споруджена ця тренувальна фортеця, повідомляє кореспондент Vlasno.info.
Спорудили фортецю у 1796 році по вказівці Олександра Суворова. Збудували її солдати за два тижня. Полководець назвав фортецю «Пражка» на честь взяття штурмом варшавської Праги. Сьогодні від самої фортеці залишився лише фундамент, який підноситься над полем до шести метрів, що і врятувало фортецю від повного знищення під час розорювання поля.
Розорювати ці поля почали тодішні селяни вже наприкінці XIX століття. На мапі тих часів вже чітко відмічали, де знаходиться ця фортеця.
У 1960 році «Пражку» офіційно внесли до пам’ятників архітектури місцевого значення. Якщо сьогодні піднятись на фундамент фортеці Суворова, то можна побачити рови, які були прориті вздовж стін фортеці.
«Пражка» мала розмір 150 на 200 метрів.
Єдиний історичний об’єкт, який ви тут побачите – невеликий обеліск. На ньому колись була табличка, де ймовірно вказувалося, що тут було. Побудували обеліск, за словами місцевих мешканців, десь 1960-х роках.
У селі люди знають, що тут колись Олександр Суворов збудував фортецю і більше нічого. Ми сюди малими гратися бігали, але батьки нам не дозволяли цього робити, бо від нашого села сюди полями три кілометри. Місцеві фермери не дуже люблять цю фортецю, бо вона заважає орати землі, – каже місцевий мешканець Валентин Гомон.
«Пражка» – це унікальний пам’ятник історії місцевого значення. Тренувальних фортець Олександра Суворова майже не залишились і те, що залишки цієї фортеці залишились під Тульчином – є чудом.
Більше інформації про фортецю можете знайти тут. Дістатися до фортеці краще всього своїм транспортом, бо з автобусу до неї йти мінімум п’ять кілометрів полем.
Фото Влада Боднара